ОСВІТА В УМОВАХ ВІЙНИ: МАКРО- ТА МІКРОКОНТЕКСТИ АНАЛІЗУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/NPU-VOU.2023.2(89).02Ключові слова:
освіта України, освітні практики, виклики, методи дослідження, наративний аналіз.Анотація
Дана стаття висвітлює проблеми освіти під час війни, артикулюючи макро- та мікроконтексти аналізу. Представлено точку зору щодо сучасної інтерпретації процесів, які відбулися в освіті в період соціально-політичних змін на різних етапах її розвитку. Визначено, що основними характеристиками цих змін стали трансформації ролі та функцій освіти в цілому та викладацького корпусу, його позицій, поведінки, культури. Звернено увагу на необхідність виявлення та аналіз викликів і можливостей, які постають перед системою освіти України у воєнний час, дослідження векторів розвитку академічної спільноти, освітньої сфери в цілому. Актуалізовано використання наративного аналізу як методологічного конструкту, який дозволяє дослідити освітні практики в умовах війни через особистісне сприйняття суб’єктами освітньої діяльності цих процесів.
Посилання
Дембіцький, С., Злобіна, О., Костенко, Н. та ін. (2022). Українське суспільство в умовах війни. Інститут соціології НАН України. 410 с.
Зінченко, В. П. (2018). Психологія освіти, 384 с.
Осипчук, А., Яковлєв, М. та ін. (2022). Університети під час війни: від закладу освіти до соціальної місії. Київ : НаУКМА. 79 с.
Попов, Г. (1988). Система і зубри. С. 56–64.
Collini, S. (2012). What Are Universities For? London : Penguin Books Limited. 263 р.
Labov, W. (1987). Speech actions and reactions in personal narrative. Analyzing discourse: Text and talk / Ed. by D.Tannen Washington, DC: Georgetown University Press. P. 219–247.
Mishler, E.G. (1986). Research interviewing: Context and narrative. Cambridge, MA : Harvard University Press.
Reissman, C.K. (1993). Narrative analysis: Qualitative research methods series. Sage University Paper. Vol. 30.
Toolan, M.J. (1988). Narrative: A critical linguistic introduction. London : Routledge.