ЗАКАРПАТСЬКІ УНІВЕРСИТЕТИ ТА ЇХ РОЛЬ У ЗБЕРЕЖЕННІ ПЕДАГОГІЧНОГО ПЕРСОНАЛУ УКРАЇНИ ПІД ЧАС ЕВАКУАЦІЇ

Автор(и)

  • Галина КОЗЛАКОВА
  • Оксана КОВАЛЕНКО

DOI:

https://doi.org/10.31392/NPU-VOU.2022.3(86).08

Ключові слова:

університети Закарпаття, допомога адміністрації, внутрішньо переміщені особи, переселенці, викладачі, учителі, педагоги, навчальний процес, спілкування учасників, евакуація, дистанційна освіта.

Анотація

Статтю присвячено аналізу соціальних, педагогічних і побутових проблем педагогів-переселенців у гуртожитках університетів Закарпатської області. Відзначено значну роль у вирішенні цих проблем в Ужгородському національному університеті, Мукачівському державному університеті та Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці II. Звертається увага на реальну фінансову підтримку, що її надавали педагогам-переселенцям громадські та урядові установи Угорщини. Висвітлення усіх подій регулярно відбувалося у регіональній газеті «Карпатський об’єктив» у березні – червні 2022 р. Автори надають короткі історичні відомості про названі вище університети та особливості їх діяльності під час прийому і розташування тимчасово переміщених осіб, зокрема викладачів. Зазначено, що під час тривалого перебування у Закарпатті переселенці-педагоги мали можливість проводити онлайн заняття зі студентами власних ЗВО, які були розпорошені по всій Україні та за кордоном. Для цього створено спеціальні аудиторії, налагоджено Інтернет-зв'язок, що уможливило проведення навчальних занять, участь у засіданнях кафедр та приймання заліків і рефератів. Отже, набутий під час ковідного карантину досвід дистанційного навчання у 2021 р. знадобився та успішно використовувався у період оголошеного у 2022 р. військового стану в Україні. Аналіз соціальних і педагогічних проблем, що виникали під час постійної зміни умов праці та спілкування педагогів і студентів, засвідчує про справжню мобільність усіх учасників навчального процесу і бажання зберегти основні надбання системи вищої освіти держави.

Посилання

Козлакова Г. О. Організація науково-освітніх заходів в умовах дистанційних комунікацій // Вища освіта України. 2022. № 1–2. С. 57–62.

Козлакова Г. О., Коваленко О. М. та ін. Дистанційна вища технічна освіта в умовах карантину // Вища освіта України. 2020. № 2. С. 67–74.

Історичний огляд розвитку вищої освіти в Україні: Метод. реком. для магістрантів / Уклад. Г. О. Козлакова, О. М. Коваленко. Київ: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2019. 56 с.

Копинець Вікторія. 650 біженців знайшли прихисток у гуртожитках Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці // Карпатський об’єктив. 2022. № 11(447), 11 березня. С. 5.

За допомогою угорських партнерів у краї розробляється концепція з розміщення тимчасово переселених українців // Карпатський об’єктив. 2022. № 20(456), 2 червня. С. 2.

Закарпатський угорський інститут отримав акредитацію міжнародного рівня на п’ять років // Карпатський об’єктив. 2022. № (453), 12 травня. С. 5.

Новий довідник для вступників до ВНЗ I, II, III, IV рівнів акредитації 2011–2012 / за заг. ред. канд. екон. наук В. Спиваковського. 12-те вид. Київ: ПФ «МУВЦ Гранд-ЕКСПО», 2011. С.134–137.

Сайт Ужгородського національного університету. URL: https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/uzhnu-pid-chas-voyennogo-stanu.htm

Сайт Мукачівського державного університету. URL: https://msu.edu.ua/slovo-rektora/

Сайт Закарпатського Угорського інституту. URL: www.kmf.uz.ua

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-02

Номер

Розділ

ГУМАНІЗАЦІЯ ОСВІТИ ТА ВИХОВАННЯ